Canlı Destek Hizmeti
Canlı Destek Hizmeti
X
KURUCUMUZ SELİM AYDIN'DAN

Selim Aydın Kimdir?
  17 Mart 1982 tarihinde Yozgat'da dünyaya geldi. İlköğretimini ve ortaöğretimini doğup büyüdüğü yerde, lise eğitimini Yozgat İmam Hatip Lisesi'nde tamamladıktan sonra Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olmuştur.
  İstanbul'da çeşitli birimlerde yöneticilik yaptıktan sonra 2006 yılında Kardelen Çiçeği Anaokulu ile eğitim faaliyetlerine başlayarak Özel Kardelen Okulları'nın temelini atmıştır.
  Aradan geçen 14 yılda kurmuş olduğu 6 farklı okul ile Özel Kardelen Okulları'nı günümüzdeki konumuna getirmeyi başarmıştır.

  İdeal bir eğitim, zamanının gereklerini yerine getiren eğitimdir. Yirmi birinci asra girerken, bir önceki asırda egemen olan birçok sosyal değer önemini yitirmiş, onların yerini yeni değerler almıştır. Bu değerlerin ne olduklarını belirtmeden önce, eğitimde temel olan fen ve sosyal bilimlerin ne şekilde verilmesi gerektiği üzerinde duralım: Eğitim sisteminin çeşitli seviyelerinde fen eğitiminin en etkin biçimde nasıl verilebildiği başlı başına büyük bir sorundur.

  Fen bilimleri genelde, doğayı anlamak ve sayısal olarak ölçmek olduğundan, bu tür bir eğitimde, kültür farkları fazla bir önem arz etmez. Yani Amerika’da veya Uzak Doğudaki bir ülkede, fen bilgisinin en verimli şekilde aktarıldığı bir metot, analitik bir kavrayışla formülleri anlamayıp ezberleyerek hafızada tutan öğrenci, konuyu anlamamıştır. Aynı formülü başka bir problemde kullanmakta zorluk çeker.

  Hâlbuki her formülün gerisindeki gizemli gibi görünen orantılar, açıklığa kavuşturulup öğrenciye takdim edilirse, öğrenci, konuyu temelinden öğrenir, bildiğini de defalarca tekrarlamaya gerek duymaz. Hem bu şekilde verilen analitik öğretme metodu, öğrencinin zihnen gelişmesini sağlayacaktır.

  Eğitim sorununun diğer ayağı olan beşeri bilimlerin öğretimine gelince, asıl burada söylenecek sözlerim var. Edebiyat, sosyoloji, tarih ve felsefe gibi disiplinler, öğrencinin dünya görüşünü oluşturan öğelerdir. Birçok etik ve sosyal değer bu bilimler yoluyla öğrenciye aktarılır. Öğrenci doğaya, insanlara, olaylara ve hatta matematik, fizik ve astronomi gibi fen bilgilerine, beşeri bilimlerden aldığı ölçülerle bakar. Bir eğitim modelinde hedef olarak belirlenen ideal birey, bu bilgilerin veriliş metoduyla ilgilidir. Eğitimi alan öğrenci, verilen bilgilerin aktarılış şekline göre ya katı, bağnaz ve bağımlı olur veya esnek, yeni ve farklı bilgileri kabule yatkın, bağımsız bir kişilik olarak yetişir.

  Eğitimde her şeyden önce öğrencinin bilincine ve muhakeme gücüne güvenilmelidir. Öğrencinin, hocasının aklıyla düşünmesini engellemek gerekir. Sosyal bilimlerde yüzde yüz doğrular olmadığı için, öğrenciye verilen bilgilerde öğrencinin şüphe edip bu bilgiyi sorgulaması doğaldır. Buna müsaade etmek gerekir. Bilgi alışverişinde şüpheye işlerlik kazandırılması, bilginin doğmaya dönüşmemesi için kaçınılmaz bir husustur. Aksi halde bu bilgiler, mutlak bilgiler olarak algılanır.

  Bu durum, ileride, bu alandaki yeni bilgilere kapalı kalacağı gibi, kendisi gibi düşünmeyenleri yanlış yolda görür. Böyle düşünen bireylerden oluşan bir toplumda, kanaate ve bilince dayanan bir uzlaşma yerine, ancak kanuna dayalı zoraki bir birliktelik söz konusu olabilir.

  Çağdaş eğitim konusunda kültürlerin birbirine bu kadar yaklaştığı bir çağda, ulusal değer ve yerel hasletlerden küresel değerlere geçiş zorunluluğudur. Başka kültürlerdeki insanlarla kaynaşıp kardeşçe birlikte yaşamak için, ulusal değerleri üstün tutup yabancı medeniyetleri hor gören bir eğitimi artık bırakmak lazımdır.

  Tarihte geçmiş olan savaş ve anlaşmazlıkları canlı tutarak, milletler arasında kin ve nefreti beslemek, ideal bir insanı yetiştirme amacına ters düşmektir. Bu konuda yapılması gereken şey, tarih kitaplarının, insanları ve barışı seven, temiz ruhlu tarihçiler tarafından, yeniden yazılmasıdır. Bu da Zihinleri berrak ve temiz olan siz gençler tarafından olacaktır.

Selim AYDIN
Özel Kardelen Okulları Kurucusu

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN
HIZLI BİLGİLER
GENEL MÜDÜRLÜK
Adil Mah. Yakuphan Cad. No:84 Sultanbeyli, İstanbul, Türkiye
Telefon: 0216 498 50 55
E-Posta: info@kardelenokullari.com
           
Kullanım Şartları
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Arama Yap
Galeri
© 2020 Tüm hakları saklıdır.